Inwestuj mądrze
Złoto jako idealna ochrona na przyszłość
Złoto jako idealna ochrona na przyszłość
Złoto to idealna ochrona na przyszłość. Niestraszna mu inflacja: wartość złota nie spada tak, jak wartość pieniądza. Pieniądze są ciągle dodrukowywane, złota zaś dodrukować i wyprodukować się nie da, więc nie jest ono obciążone ryzykiem znacznego spadku wartości.
Majątek w złocie można także łatwo przekazać następnym pokoleniom na prostych zasadach dziedziczenia. Złoto to również pewny zysk – jego wartość w ciągu wielu lat waha się nieznacznie, zachowując przy tym stałą tendencję do wzrostu wartości. To, że będzie się ona utrzymywać, a nawet umacniać, jest pewne ze względu na ograniczoną podaż złoża, przy jednoczesnym stałym wzroście liczby ludności na świecie.
Złoto to także bezpieczeństwo w czasach kryzysu i zabezpieczenie w razie konfliktu zbrojnego ze względu na jego uniwersalność – ponieważ jako jedyna waluta jest akceptowana na całym świecie.
Reasumując: w czasach, gdy nic już nie jest pewne, pozostało nam jeszcze złoto. Warto o tym pamiętać.
Wady inwestowania w złoto
Konieczność bezpiecznego przechowywania
Największą wadą złota inwestycyjnego jest konieczność jego bezpiecznego przechowania. W praktyce oznacza to dodatkowe koszty. Jeśli inwestor zdecyduje się trzymać złoto w skarbcu czy w skrytce bankowej, musi liczyć się z tym, że nie będzie posiadał stałego dostępu do złota.
Mając do czynienia z niewielkimi sztabkami, np. jednouncjowymi, inwestorzy często obawiają się również zagubienia złota. Jeśli natomiast inwestor zdecyduje się na zakup domowego sejfu, musi liczyć się ze sporym wydatkiem w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Samodzielne przetrzymywanie złota w domu to także narażanie własnego bezpieczeństwa oraz majątku w przypadku włamania z próbą kradzieży.
Długi okres pozyskiwania korzyści
Za wadę inwestowania w złoto niektórzy uznają także długi okres pozyskiwania korzyści. Niekiedy trwa on nawet kilkanaście lat. Sztabki lokacyjne służą bowiem do zabezpieczenia posiadanych pieniędzy przed dewaluacją.
Inwestorzy szukający szybkiego zysku z pewnością uznają to za poważną wadę metali szlachetnych. Jednak warto przy tym pamiętać, że ich przeznaczenie jest zupełnie inne.
Złoto jest uniwersalnym i bezpiecznym aktywem, które może stanowić skuteczne zabezpieczenie majątku w niepewnych czasach. Mimo pewnych wad, takich jak konieczność bezpiecznego przechowywania czy długi okres oczekiwania na zyski, pozostaje ono atrakcyjną opcją dla tych, którzy cenią stabilność i długoterminowe bezpieczeństwo finansowe.